9.10.2021
17:00
Ticketmaster 25 € sis. toimituskulut
9.10.2021
19:00
Ticketmaster 25 € sis. toimituskulut

UMO Helsinki Jazz Orchestra & Pink Twins feat. Kadi Vija play Twin Peaks:

Music of Angelo Badalamenti & David Lynch  

Kapellimestarina Ed Partyka

La 9.10.2021 klo 17.00 & 19.00 // Bio Rex, Helsinki

 


9.10.2021
17:00
9.10.2021
19:00

Turvallisesti konserttiin, lue turvallisuusohjeemme >>

Pink Twins -taiteilijakaksikko eli Jusu ja Vesa Vehviläinen yhdistävät teoksissaan elektronista musiikkia, visuaalista kuva- ja videotaidetta ja digitekniikkaa. Suuret, psykedeeliset videoinstallaatiot ja näyttävät live-esiintymiset ovat valloittaneet sekä taidegalleriat että musiikkifestivaalit ympäri maailman. Kaksikon luoma elektroninen musiikki yhdistyy noiseen, dubiin ja psykedeliaan – ja nyt myös jazziin, kun duo saa rinnalleen 18-henkisen UMO Helsinki Jazz Orchestran muhkeat soundit.

Angelo Badalamentin ja David Lynchin legendaariset Twin Peaks -tunnarit, kuten Laura Palmer’s Theme ja Falling, heräävät eloon upouusissa sovituksissa big bandille ja elektroniikalle. Kontrastit kohtaavat ja elementit törmäävät, kun elektroninen duo laajenee akustisella big bandillä – tai päinvastoin! Sovitukset sorvaa Mikko Hassinen ja orkesteria johtava Ed Partyka. Laulusolistina vierailee Kadi Vija.

Tätä konserttia varten luodut, Twin Peaksin teemoista inspiroituneet videoanimaatiot ovat tietysti Pink Twinsin käsialaa ja ne pääsevät oikeuksiinsa Bio Rexin näyttävissä puitteissa Lasipalatsissa. Konsertin kesto n. 1 h.

Yhteistyössä: UMO Helsinki Jazz Orchestra ja Amos Rex.

Pink Twins on helsinkiläinen taiteilijaduo, joka yhdistelee videoinstallaatioissaan kuvataidetta ja musiikkia. Pink Twinsin muodostavat veljekset Juha (s. 1978) ja Vesa (s. 1974) Vehviläinen. Duo oli ehdolla Ars Fennica -palkinnon saajaksi vuonna 2015 ja yhtyeen teos Infinity vuodelta 2017 on osa Kiasman pysyvää online-taiteen kokoelmaa. www.pinktwins.com

Kadi Vija (s. 1985) on nuoren sukupolven lahjakas jazzin ja improvisoidun musiikin äänitaiteilija. Hänen ainutlaatuinen lähestymistapansa laulamiseen ja tulkitsemiseen on saanut vaikutteita instrumentaalisesta jazzmusiikista, virtaavista ajatuksista sekä abstraktiudesta. Vija kertoo tarinoita melodioiden, äänensävyjen sekä ideoiden kielellä. www.kadivija.com

Elokuvateatteri Bio Rex oli valmistuessaan 1936 yksi kaupungin moderneimmista ja suurimmista. Vuosien varrella siitä tuli tärkeä lippulaivateatteri niin kotimaisillekin kuin ulkomaisille ensi-iltanäytöksille. Vuonna 2018 huolella ja hellävaraisesti entisöity elokuvateatteri ja sen lämpiöt ovat nykyään osa Amos Rexiä. Amos Rex on taidemuseo, jossa menneisyys, nykyhetki ja tulevaisuus kohtaavat. Funkkishelmi Lasipalatsi ja sen kumpuilevan aukion alla sijaitsevat taidemuseotilat tarjoavat 10 000 neliötä ainutkertaisille elämyksille maan alla, päällä ja Bio Rexin valkokankaalla. Amos Rexin näyttelyohjelma koostuu uusimmasta, usein teknisesti kokeilevasta nykytaiteesta, 1900-luvun modernismista ja muinaisista kulttuureista. www.amosrex.fi

 

Ohjelma:

Falling (Twin Peaks Theme)
säv. Angelo Badalamenti, san. David Lynch, sov. Mikko Hassinen

Laura Palmer’s Theme
säv. Angelo Badalamenti, sov. Mikko Hassinen

I Float Alone
säv. Angelo Badalamenti, san. David Lynch, sov. Mikko Hassinen

Audrey’s Dance
säv. Angelo Badalamenti, sov. Mikko Hassinen

The Chair
säv. Angelo Badalamenti, san. David Lynch, sov. Mikko Hassinen

The Pink Room
säv. David Lynch, sov. Ed Partyka

Into The Night
säv. Angelo Badalamenti, san. David Lynch, sov. Mikko Hassinen

Rockin’ Back Inside My Heart
säv. Angelo Badalamenti, san. David Lynch, sov. Ed Partyka

Good Day Today
säv. David Lynch, san. David Lynch, sov. Mikko Hassinen

 

Kokoonpano:

Kapellimestari:
Ed Partyka

Solistit:
Pink Twins, elektroniikka
Kadi Vija, laulu

Saksofonit ja puupuhaltimet:
Jouni Järvelä
Max Zenger
Ville Vannemaa
Manuel Dunkel
Mikko Mäkinen

Trumpetit:
Teemu Mattsson
Timo Paasonen
Mikko Pettinen
Tero Saarti

Pasuunat:
Kasperi Sarikoski
Pekka Laukkanen
Aarni Häkkinen
Juho Viljanen

Komppi:
Mikael Myrskog, koskettimet
Heikki Laine, basso
Jere Haakana, kitara
Markus Ketola, rummut

 

 

 

Muita konserttielämyksiä

Jazz Jam & Brew
Useita konsertteja
8.6.2023–3.8.2023
Lisätiedot & liput ->
Pori Jazz: Melissa Aldana (CL/US) & UMO Helsinki
la
15.7.2023 klo 18:30
Lisätiedot & liput ->
UMO Helsinki feat. Aili Ikonen & Sami Pitkämö – Muistojen Bulevardi
pe
11.8.2023 klo 19:00
ti
15.8.2023 klo 19:00
ke
16.8.2023 klo 19:00
Lisätiedot & liput ->
Viapori Jazz: UMOn torviseitsikko & Anna Inginmaa
la
26.8.2023 klo 18:00
Lisätiedot & liput ->
Club For Five & UMO Helsinki: Sataman Tango
la
26.8.2023 klo 19:00
Lisätiedot & liput ->
Helsingin juhlaviikot: Kerkko Koskinen, Linda Fredriksson & UMO Helsinki – Agatha 2
to
31.8.2023 klo 19:00
Lisätiedot & liput ->
AUF: Avanti!, UMO Helsinki & FiBO feat. Uri Caine, Paleface & Sounds of Mercy
ti
12.9.2023 klo 19:00
Lisätiedot & liput ->
UMO Helsinki – Focus Tero Saarti
pe
22.9.2023 klo 18:00
ti
26.9.2023 klo 14:00
Lisätiedot & liput ->
Helsinki International Big Band Composing Contest – Finaalikonsertti
to
5.10.2023 klo 18:00
Lisätiedot & liput ->
UMO Helsinki performs Joseph Bowie’s Big Band Funk feat. Maja Mannila – The Legendary Music of Defunkt
pe
13.10.2023 klo 19:00
Lisätiedot & liput ->
Thad Jones 100 – UMO Helsinki & Jukka Eskola
to
26.10.2023 klo 18:00
pe
27.10.2023 klo 19:00
Lisätiedot & liput ->
UMO Helsinki Jazz Orchestra & Robben Ford (US)
to
16.11.2023 klo 19:00
Lisätiedot & liput ->
Koululaiskonsertti: Oulu Sinfonia, UMO Helsinki, Nina Mya & Tuomo – Tribute to Burt Bacharach
to
30.11.2023 klo 10:00
Lisätiedot & liput ->
Oulu Sinfonia, UMO Helsinki, Nina Mya & Tuomo – Tribute to Burt Bacharach
to
30.11.2023 klo 19:00
Lisätiedot & liput ->
Helsingin kaupunginorkesteri, UMO Helsinki & Jules Buckley: Quincy!
pe
1.3.2024 klo 19:00
Lisätiedot & liput ->