9.10.2021
17:00
Ticketmaster 25 € sis. toimituskulut
9.10.2021
19:00
Ticketmaster 25 € sis. toimituskulut

UMO Helsinki Jazz Orchestra & Pink Twins feat. Kadi Vija play Twin Peaks:

Music of Angelo Badalamenti & David Lynch  

Kapellimestarina Ed Partyka

La 9.10.2021 klo 17.00 & 19.00 // Bio Rex, Helsinki

 


9.10.2021
17:00
9.10.2021
19:00

Turvallisesti konserttiin, lue turvallisuusohjeemme >>

Pink Twins -taiteilijakaksikko eli Jusu ja Vesa Vehviläinen yhdistävät teoksissaan elektronista musiikkia, visuaalista kuva- ja videotaidetta ja digitekniikkaa. Suuret, psykedeeliset videoinstallaatiot ja näyttävät live-esiintymiset ovat valloittaneet sekä taidegalleriat että musiikkifestivaalit ympäri maailman. Kaksikon luoma elektroninen musiikki yhdistyy noiseen, dubiin ja psykedeliaan – ja nyt myös jazziin, kun duo saa rinnalleen 18-henkisen UMO Helsinki Jazz Orchestran muhkeat soundit.

Angelo Badalamentin ja David Lynchin legendaariset Twin Peaks -tunnarit, kuten Laura Palmer’s Theme ja Falling, heräävät eloon upouusissa sovituksissa big bandille ja elektroniikalle. Kontrastit kohtaavat ja elementit törmäävät, kun elektroninen duo laajenee akustisella big bandillä – tai päinvastoin! Sovitukset sorvaa Mikko Hassinen ja orkesteria johtava Ed Partyka. Laulusolistina vierailee Kadi Vija.

Tätä konserttia varten luodut, Twin Peaksin teemoista inspiroituneet videoanimaatiot ovat tietysti Pink Twinsin käsialaa ja ne pääsevät oikeuksiinsa Bio Rexin näyttävissä puitteissa Lasipalatsissa. Konsertin kesto n. 1 h.

Yhteistyössä: UMO Helsinki Jazz Orchestra ja Amos Rex.

Pink Twins on helsinkiläinen taiteilijaduo, joka yhdistelee videoinstallaatioissaan kuvataidetta ja musiikkia. Pink Twinsin muodostavat veljekset Juha (s. 1978) ja Vesa (s. 1974) Vehviläinen. Duo oli ehdolla Ars Fennica -palkinnon saajaksi vuonna 2015 ja yhtyeen teos Infinity vuodelta 2017 on osa Kiasman pysyvää online-taiteen kokoelmaa. www.pinktwins.com

Kadi Vija (s. 1985) on nuoren sukupolven lahjakas jazzin ja improvisoidun musiikin äänitaiteilija. Hänen ainutlaatuinen lähestymistapansa laulamiseen ja tulkitsemiseen on saanut vaikutteita instrumentaalisesta jazzmusiikista, virtaavista ajatuksista sekä abstraktiudesta. Vija kertoo tarinoita melodioiden, äänensävyjen sekä ideoiden kielellä. www.kadivija.com

Elokuvateatteri Bio Rex oli valmistuessaan 1936 yksi kaupungin moderneimmista ja suurimmista. Vuosien varrella siitä tuli tärkeä lippulaivateatteri niin kotimaisillekin kuin ulkomaisille ensi-iltanäytöksille. Vuonna 2018 huolella ja hellävaraisesti entisöity elokuvateatteri ja sen lämpiöt ovat nykyään osa Amos Rexiä. Amos Rex on taidemuseo, jossa menneisyys, nykyhetki ja tulevaisuus kohtaavat. Funkkishelmi Lasipalatsi ja sen kumpuilevan aukion alla sijaitsevat taidemuseotilat tarjoavat 10 000 neliötä ainutkertaisille elämyksille maan alla, päällä ja Bio Rexin valkokankaalla. Amos Rexin näyttelyohjelma koostuu uusimmasta, usein teknisesti kokeilevasta nykytaiteesta, 1900-luvun modernismista ja muinaisista kulttuureista. www.amosrex.fi

 

Ohjelma:

Falling (Twin Peaks Theme)
säv. Angelo Badalamenti, san. David Lynch, sov. Mikko Hassinen

Laura Palmer’s Theme
säv. Angelo Badalamenti, sov. Mikko Hassinen

I Float Alone
säv. Angelo Badalamenti, san. David Lynch, sov. Mikko Hassinen

Audrey’s Dance
säv. Angelo Badalamenti, sov. Mikko Hassinen

The Chair
säv. Angelo Badalamenti, san. David Lynch, sov. Mikko Hassinen

The Pink Room
säv. David Lynch, sov. Ed Partyka

Into The Night
säv. Angelo Badalamenti, san. David Lynch, sov. Mikko Hassinen

Rockin’ Back Inside My Heart
säv. Angelo Badalamenti, san. David Lynch, sov. Ed Partyka

Good Day Today
säv. David Lynch, san. David Lynch, sov. Mikko Hassinen

 

Kokoonpano:

Kapellimestari:
Ed Partyka

Solistit:
Pink Twins, elektroniikka
Kadi Vija, laulu

Saksofonit ja puupuhaltimet:
Jouni Järvelä
Max Zenger
Ville Vannemaa
Manuel Dunkel
Mikko Mäkinen

Trumpetit:
Teemu Mattsson
Timo Paasonen
Mikko Pettinen
Tero Saarti

Pasuunat:
Kasperi Sarikoski
Pekka Laukkanen
Aarni Häkkinen
Juho Viljanen

Komppi:
Mikael Myrskog, koskettimet
Heikki Laine, basso
Jere Haakana, kitara
Markus Ketola, rummut

 

 

 

Muita konserttielämyksiä

Anna Airola & UMO Helsinki Jazz Orchestra: Pähkinänsärkijä – joulun lumoavin jazzsatu
ke
13.12.2023 klo 19:00
to
14.12.2023 klo 19:00
pe
15.12.2023 klo 19:00
Lisätiedot & liput ->
Lounaskonsertti: UMO Helsinki Jazz Orchestra & Metropolian uudet kyvyt 2024
to
11.1.2024 klo 12:00
Lisätiedot & liput ->
Elena Mindru & UMO Helsinki Jazz Orchestra – Celebrating Sarah Vaughan
ke
24.1.2024 klo 18:00
to
25.1.2024 klo 18:00
Lisätiedot & liput ->
Kalle Kalima & UMO Helsinki Jazz Orchestra – KGB Suite
pe
2.2.2024 klo 19:00
Lisätiedot & liput ->
UMO & LASSY & PÖYHÖNEN: Yön Rakastaja – mustavalkojazzia täysissä väreissä
to
15.2.2024 klo 19:00
Lisätiedot & liput ->
Helsingin kaupunginorkesteri, UMO Helsinki Jazz Orchestra & Jules Buckley: Quincy!
pe
1.3.2024 klo 19:00
Lisätiedot & liput ->
Kari Ikonen & UMO Helsinki Jazz Orchestra – Tuhat ja yksi tarinaa
pe
12.4.2024 klo 19:00
Lisätiedot & liput ->
Paperi T & UMO Helsinki Jazz Orchestra
pe
25.10.2024 klo 19:00
la
26.10.2024 klo 19:00
Lisätiedot & liput ->