
- 11.8.2018
Festivaali on K-18. UMOn konsertin showtime 16:15–17:15.
Flow Festival Helsinki:
JUKKA ESKOLA & UMO
La 11.8.2018 klo 16.15 // Balloon 360° -lava
Festivaali on K-18. UMOn konsertin showtime 16:15–17:15.
Trumpetisti Jukka Eskola (s. 1978) on ilahduttanut jazzkansaa musiikillaan jo 20 vuoden ajan. UMOn trumpettisektiossa muusikko on nähty kymmeniä kertoja, ja nyt taiteilijajuhlavuotensa kunniaksi Eskola asettuu ensimmäistä kertaaorkesterin solistiksi parin konsertin verran. Flow Festivalin konsertissa kuullaan Eskolan runsaasta soul- ja bossa nova -painotteisesta tuotannosta poimittuja sävellyksiä, jotka Mikko Hassinen on sovittanut uuteen big band -asuun. Orkesteria johtaa Ville Vannemaa.
”Odotan vesi kielellä tätä yhteistyötä. Orkesteri ja sen fantastiset muusikot ovat minulle jo ennestään tuttuja, ja vihdoinkin pääsen soittamaan heidän kanssaan omaa musiikkiani. Kappaleiden uusista versioista tulee varmasti upeita. On suuri kunnia juhlistaa omaa juhlavuotta juuri UMOn kanssa”, Eskola hehkuttaa.
Omien yhtyeidensä Jukka Eskola Soul Trion, Jukka Eskola Quintetin ja Jukka Eskola Orquestra Bossan lisäksi aktiivisesti eri kokoonpanoissa soittava trumpetisti on nähty muun muassa The Five Corners Quintetin ja Ricky-Tick Big Bandin riveissä. Trumpetistin ansioluettelosta löytyy muun muassa kuusi soololevyä, parisataa levytystä, Pori Jazzin Vuoden taiteilija -palkinto, Emma-ehdokkuuksia, teatteriproduktioita ja opetustöitä. Eskolan voi bongata myös television viihdeohjelmien orkestereista.